Proč je nebezpečné držet dietu a hladovět?

Máte nějaké to kilo navíc a nepovedlo se vám se jich zbavit do léta? Máte teď obavy obléct plavky a vypravit se k bazénu nebo na koupaliště? První, co vás jistě napadá jako vhodné řešení, je omezit přísun potravy a zvýšit fyzické aktivity. To druhé je skvělý nápad, kdežto první varianta není příliš šťastné rozhodnutí. Hned vám povíme proč…
chlap se sušenkou
Omezení konzumace potravin je velmi riskantní. Nejenže tím nedocílíte okamžitého výsledku, ale pokud jej docílíte, bude to za cenu vašeho zdraví. Hladovění není, opravdu není zdravé. Proč? Naše tělo zkrátka potřebuje vyvážený jídelníček. Pokud se nacházíme v období, kdy nejsme schopni jej dodržovat a jíst zdravě, rozhodně to nevylepšíme dalším extrémem, kterým je půst.
Místo každodenního zkoumání svého těla před zrcadlem a výčitek při snědení více než jednoho banánu k snídani, zamyslete se raději nad výsledkem takového jednání.
Proč je hladovění nebezpečné pro vás i vaše okolí?
·         Hladoví lidé nejsou šťastní. Jídlo a pocit nasycení, ať se nám to líbí nebo ne, v našem těle vytváří spoustu šťastných hormonů, bez kterých nemůžeme žít.
·         Hlad je bolestivý. Způsobuje žaludeční křeče a později také nepříjemné pocity probíhající celou trávicí soustavou.
·         Potíže s trávením. Pokud hladovíte, váš organismus přestane pravidelně vylučovat potravu. To může vést k různým zácpám nebo pocitům nadýmání.
muž a lívance
·         Po dlouhém hladu nastává fáze extrémního ukládání tuků. Když budeme dlouho držet hladovku a potom se nacpeme vším, co je zrovna po ruce, protože už to zkrátka nemůžeme vydržet, docílíme jen toho, že naše zmatené tělo začne bleskově ukládat ty součásti daných potravin, které postrádá nejvíce – cukry a tuky. Tím pádem nezhubneme, nýbrž svému tělu poskytneme pořádný šok a zase ho zmateme.
·         Hladoví lidé jsou často protivní a nepříjemní na své okolí. Neznamená to, že se teď kromě PMS můžeme vymlouvat i na hlad. Ale skutečně je to tak, pokud máme hlad, jsme více vznětliví, přecitlivělí a můžeme být agresivní vůči lidem, se kterými jsme zrovna v kontaktu.