Zero waste život

Kolik vyprodukujete za den odpadků? Ráno vstaneme, vytáhneme housku z plastového sáčku, máslo, sýr a šunku z plastikových obalů a zapijeme instantní kávou z pytlíku. A takhle to jede celý den. Není divu, že planeta trpí. Jsou ale lidé, kteří se rozhodli nadužívání plastů a dalších nerecyklovatelných obalů vzepřít. Jejich princip, a zároveň ideologie zero waste, je nezanechávat za sebou žádné obaly, které by nešly vrátit zpět do výroby. Koneckonců, plast a další jednorázová řešeni jsou záležitostí několika posledních desetiletí, dříve nic takového nebylo. Jak se k tomu ale vrátit?

odpadky

Po čem tedy v obchodě sáhnout? Základem bezodpadkového životního stylu jsou čerstvé ovoce a zelenina. Ty se i ve většině obchodů prodávají bez obalů, jen si místo jednorázových plastových sáčků musíte přinést vlastní. Nejoblíbenější jsou asi ty z netkané textilie. Kromě toho, že jsou ekologické, tak v nich ovoce a zelenina daleko lépe dýchají, takže jsou i zdravější. Dále sáhněte po tekutinách a dalších produktech ve skleněných lahvích a papírových sáčcích a krabicích. Tím byste měli pokrýt většinu základních potravin. Pozor si dejte jen na krabice, kde jsou potraviny kromě papíru zabalené i v plastu, jako jsou například kukuřičné lupínky nebo rýže. A pak je zde samozřejmě maso, a také mléčné výrobky. Část mléčných výrobků, jako mléko nebo jogurty, seženete i ve skle. Se sýry, máslem nebo výše zmíněným masem je to horší. Tady nastupují drobní obchodníci. Řezník vám maso zabalí do papíru, a v papíru dostanete zabalený i sýr nebo máslo. Nákup naskládejte do síťovky nebo plátěné tašky.

obal

Dalším problémem jsou hygienické potřeby. Velká část lidí, co tímto způsobem žijí, si dělá svou vlastní kosmetiku. Na internetu jsou stovky návodů. Pokud se vám do toho nechce, porozhlédněte se po biologicky rozložitelných obalech. Seženete je opět na internetu nebo veko-obchodech. Pro dámy je pak komplikací také menstruace, kterou většina ekologicky žijících žen řeší menstruačními kalíšky. Poslední dobou se také rozmáhají zero-waste obchody, kde si můžete čistící nebo prací prostředek nechat natočit do vaší vlastní nádoby. Kromě toho tu také seženete jídlo a spoustu dalších věcí. Zredukovat svou produkci odpadů tak není při troše přemýšlení a chuti vlastně tak složité.