Dotýkejte se

Možná si řeknete „obyčejné objetí“. Jenomže doteky bez sexuálního podtextu jsou pro každého velmi důležité. Platonický dotek je totiž velmi důležitý způsob, jak se vzájemně spojit a komunikovat. Je to důležitá forma kontaktu, kterou byste rozhodně ve svém životě neměli vynechávat.

dívka

Vždyť je vědecky dokázáno, že fyzický kontakt matky a jejího dítěte vede ke kladnému vývoji miminka. Doteky vytvářejí vazbu, která je klíčem pro zdravý vývoj člověka a pro jeho schopnost pěstovat vztahy. Potřeba doteků má tedy biologický základ, a díky nim si lidstvo vybudovalo civilizaci, jakou známe dnes.
Doteky každý z nás potřebuje stejně jako třeba jídlo a vodu. Na jejich nedostatek se sice neumírá, ale může mít za následek nejrůznější psychosomatické onemocnění. Pojďme se tedy podívat, proč je důležité vyhledávat lidskou náruč.
Na fyzický kontakt jsme zvyklí odjakživa.

objetí

Rodiče se s námi mazlili, hladili nás a objímali, v pubertě jsme začali poznávat smyslné doteky prvních lásek a později jsme sami jako rodiče objímali své děti. Objetí je velmi důležitou součástí našeho života. Je dokonce vědecky dokázáno, že ty děti, které jsou objímány málo, mají horší prospěch ve škole a jejich výsledky v testech IQ vykazují horší úspěch. Nedostatek doteků však může mít za následek špatnou socializaci v kolektivu i schopnost adaptace v novém prostředí.
Dokonce je vědecky dokázáno, že pokud máme doteků nedostatek, naše tělo strádá. A to nejen tak, že se narušují naše sociální vazby, snižuje se naše sebevědomí a celkově naše prožívání trpí. Nedostatek doteků může mít za následek mnoho zdravotních problémů:

ručičky

·         stres a celkové napětí,
·         vysoký krevní tlak,
·         sníženou imunitu,
·         výskyt zánětlivých onemocnění,
·         trávicí problémy,
·         mozek neprodukuje endorfin, což je hormon štěstí,
·         neuvolňují se hormony, které mají na svědomí naši dobrou náladu.