Zajištění dětí v jejich dospělosti

Finanční gramotnost vzrůstá na oblibě a je to jen dobře. To, že děti naučíme hospodařit s penězi je to nejlepší, co jim do života můžeme dát. Navíc, pro každého je jistě příjemné při odchodu z domova dostat něco do začátku. Podle expertů je nejlepší začít zhodnocovat dítěti ihned po narození. Horizont spoření je dlouhý, v průměru patnáct let. Doba dostatečně dlouhá na to, nashromáždit pěknou sumu k zařízení bytu, koupě auta či financování vysokoškolského studia.

Jaké spoření je nejvhodnější? Investiční fondy, stavební spoření, ukládání do prasátka nebo pamětní mince?  Pro každého se hodí něco jiného. Pokud se nevyznáte ve světě financí, je více než vhodné navštívit a probrat tyto záležitosti s finančním poradcem nebo zaměstnancem své banky. Ti vám mohou nabídnout vhled do dané problematiky a nabídnout optimální řešení na základě vašich požadavků a představ.

1.       Pamětní mince, známky a umění– Dle odborníků není od věci zakoupit pár kusů těchto věcí. Dají se dobře zpeněžit a jejich hodnota časem vzrůstá. Mince a známky jsou navíc velmi skladné. Nevýhoda je nicméně v tom, že peníze nemáte ihned v případě potřeby, ale musíte najít vhodného kupce a danou věc dobře prodat.
2.       Stavební spoření– Aspoň jednou za život ho využije každý. Na opravu koupelny, novou kuchyň či koupě pozemku. Na spoření dětem však není dobrým tipem. Hodí se pro krátkodobější akce. Je však dobrým doplňkem jiných tipů produktů.
3.       Investiční fondy– Zde je třeba být velmi opatrný. Vždy se raďte se specialitou.
4.       Dětská konta– Každá banka má svůj produkt. Založení dětského konta a vedení je většinou zdarma. Uzavírá se ihned po narození miminka a lze jej vést do plnoletosti.

Jednoho dne dítě dospěje a vydá se vlastní cestou. Sbalí si svých, jak se říká, pět švestek a jde do světa. A rodiče by mu, jako poslední výchovný a pečovatelský čin, měli, poskytnou nějakou hotovost pro dobrý start. Ne každý může jen tak zajít do banky a vybrat značnou sumu peněz nebo zajít pro peněženku a hotovost jen tak vyndat. Už tedy při plánování založení rodiny je dobré si ujasnit kolik a jak potomkovi zajistit dobré věno. Jistě vám za to poděkuje.