Krocan hudruje nejen na červenou barvu

·         Krocan je jedním z nejvýznamnějších ptáků, který se chová pro obživu lidstva. Pochutnávají si na něm lidé po celém světě, nejčastěji se však připravuje v Americe a Velké Británii na slavnostní štědrovečerní hostinu. Zde ho snad tento den v každé rodině pečou v troubě s různými druhy zeleniny a následně ho podávají s mnoha druhy hutných omáček.

Na dobrém krůtím mase si ale celoročně pochutnávají kdejací labužníci, například ti francouzští tvrdí, že krůta má devatero masa, které je nejen lahodné, ale také zdravé.Ovšem české mlsné jazýčky si k tomuto dobrému masu ještě nenašly tu správnou cestu.

Tento hudrující velký pták může vážit až 10 kilo a měřit neuvěřitelných 120 centimetrů. Samice bývají tak o polovinu menší. Lidé je chovají nejen doma, ale vysazují je také do volné přírody, kde žijí v různě velkých hejnech, a lidé je pak chodí lovit. Ve volné přírodě se vyskytují převážně v Severní a Střední Americe. Žijí v listnatých nebo jehličnatých lesích, jejichž stromy je chrání před nebezpečím. Pokud tito ptáci nebezpečí cítí, rychle se uchylují na větve stromů, které je před blížící se katastrofou ochrání.

·         Tito ptáci, kteří se sami stávají lahodnou pochoutkou, mají rádi brouky, hmyz, pavouky a další malé živočichy. Dokonce jsou schopni ulovit drobné hlodavce. Sbírají také spadané plody, semena, bobule a rádi ozobávají zelené části rostlin a křovin. K tomu všemu popíjejí vodu.
Krocani mívají více samic, se kterými se rozmnožují. Před pářením samec toká, vybarvují se mu výrůstky na krku a hlavě, a před samicemi se předvádějí, běhají před nimi pořád dokola, roztahují ocas, svěšují křídla a hlasitě hudrují. O samici jsou krocani schopni se i poprat.

·         Samice pak po pár týdnech naklade vajíčka do vyhrabaného důlku na nějakém chráněném místě, nejraději v hustém křoví. Snáší až 15 vajec. Veškerou starostlivost o potomky zůstává na samici, která se o vajíčka pečlivě stará a opouští je jen na opravdu krátkou chvíli. Vylíhnutá mláďata jsou již druhý den sama schopna chodit a starat se o potravu. Matka je nějaký čas doprovází a pomáhá je krmit, chrání je před nebezpečím, v noci je pak zahřívá, aby jim nebyla zima.