Zavítejte do lucemburské metropole a poznejte historii i kulturu

Lucembursko je zemí, odkud pochází rod Karla IV., největšího krále Českých zemí a také vítěz ankety Největší Čech. Jeho otec, Jan Lucemburský, je právě zde, v kryptě katedrály Notre Dame, jež je nejdůležitější sakrální památkou v celém království, uchován. Pokud se rozhodnete navštívit hlavní město Lucemburského království, Lucemburk, je zde několik míst, které byste rozhodně neměli opomenout. Která to jsou, to se dozvíte v tomto článku.

·         Něco z historie
Město Lucemburk bylo založeno v desátém století našeho letopočtu. Hrabě Siegfried se zde usadil na skalnaté vyvýšenině, na níž si nechal postavit Malý Hrad. Dnes je to lákadlo pro turisty, a to převážně kvůli výhledu a jeho pozici. Z jeho věží je neskutečně nádherný výhled na okolní scenérie.

Palác Grand Ducal
Tento architektonický skvost ze čtrnáctého století byl původně používán jako radnice – dnes je však uzavřen. Už od devatenáctého století není přístupen veřejnosti. Je totiž ve vlastnictví lucemburského velkovévody, který zde sice nežije dlouhodobě, jelikož sídlí na zámečku Chateau de Colmar-Berg, ale přesto si nepřeje, aby byl palác přístupný komukoli, vyjma jeho rodiny.

Historická čtvrť Grund
Hrázděné domy, tajuplné podzemní chodby, spletitá podzemní kanalizace, poklidná řeka a kamenné mosty. To je druhá část nádherného hlavního města, které působí jako vytesané do skalního masivu, který tuto čtvrť obklopuje.

·         Soutok dvou řek
Tato část města se nachází na soutoku dvou řek: Alzette a Prétrusse. Ta tvoří romantickou krajinu a doopravdy překrásné scenérie, které stojí za to vidět a navštívit. Mnoho lidí výhledy na řeky z místních mostů, ale také ze zámků a paláců vnímá jako nejkrásnější v celé Evropě.

Co všechno znamená Lucemburk?
Lucemburk je vyjma historie a architektury také důležitým bankovnickým a finančním centrem v celé Evropě. V moderní čtvrti na druhé straně města sídlí mnohé instituce, jež zaštiťuje Evropská Unie. Finanční centra a banky jsou zde stejně namačkané na sebe a také stejně důležité, jako je pro Spojené státy Americké Wall street.

Lucemburk má sotva sto tisíc obyvatel, což značí, že město není příliš velké a zvládnete je projít za prodloužený víkend.