IOTA: technologie budoucnosti?

Už od roku 2014 řeší mnoho problémů, s nimiž se ostatní kryptoměny potýkají. Od klasických velikánů – Bitcoinu, Litecoinu či Etherea, se přitom podstatně odlišuje. Není totiž založena na blockchainu, ale funguje díky technologii označované jako tangle.
 pc farma
Co tedy IOTA přinesla a čím se od majority ostatních liší?
 
·         Netěží se
 
Blockchain staví na těžařích s výpočetní technikou, kteří validují transakce prostřednictvím synchronizované peer-to-peer sítě a těží malé části dané měny. Tento komplexní mechanismus těžby, odměňování a validace je základním principem většiny kryptoměn. Všechny IOTA však již byly vytvořeny (předtěženy).
 
Transakce přitom v rámci IOTA fungují jednoduše. Pokud chce uživatel provést transakci, musí verifikovat dvě předešlé (prostřednictvím proof of work). Nikdo nedostane odměnu a nikdo nemusí platit transakční poplatky. Tímto systémem se současně vyhýbá centralizaci a proof of work chrání síť před spamovými útoky.
 
Rychlost transakce navíc narůstá s počtem uživatelů. Což je přesný opak technologie blockchainu.
 
·         Žádné poplatky
 
Vzhledem k tomu, že na uskutečnění transakce vynaložíte pouze výpočetní energii, její náklady jsou rovny prostředkům nutných k ověření dvou předchozích transakcí. Nejčastěji tedy ceně elektřiny a případně amortizaci zařízení.
 panáčci a pc
Neexistence poplatků je pro funkci IOTA zcela zásadní. Jsou tak umožněny bleskové mikrotransakce mezi zařízeními. Jakékoli poplatky, účtované za tak malé částky, by činily mikroplatby nerealizovatelné. Jako první použitelná technologie, která umožňuje skutečné nano platby, je opravdu novinkou.
 
·         Curl
 
Curl byla vlastní ternární šifrovací funkce, která byla v rámci IOTA používána všude, kde byla potřeba hashovací funkce. Zavedení nového, nedostatečně analyzovaného šifrovacího algoritmu, je vždy riskantní krok. Nakonec se ukázalo, že curl je „nejistý“ a v důsledku toho musel být algoritmus odvození klíčů změněn na konzervativnější keccak (SHA-3).
 
Každá teoretická výhoda, kterou tento ternární systém může přinést, je anulována desetiletími investic do zdokonalování binárních počítačů, softwaru a algoritmů.
Tato problematika však stále vyvolává diskuze. Tým IOTA inkorporoval některé úpravy kryptografie, které znemožňují případné problémy s bezpečností.
 
Zmíněná technologie je stále relativně nová a ačkoli ji v současnosti můžeme považovat spíše za investiční příležitost, IOTA se brzy může stát částí našeho každodenního života.
 
Nejen na základě výše uvedeného se domnívám, že IOTA bude východiskem pro alternativní generaci kryptoměn. Pokud se osvědčí, může být technologie tangle (DAG) životaschopným konkurentem blockchainu.