Nenápadní zabijáci australského kontinentu

Strach z pavouků provází život mnoha lidí. A to přesto, že se u nás jedovaté druhy ve volné přírodě nevyskytují. Co by měli říkat takoví Australané? Na jejich kontinentu volně pobíhá jeden z nejjedovatějších pavouků na světě – sklípkanec jedovatý.
·        Samičku rozhodně nikdo nepřehlédne, protože s roztaženýma nohama je velká asi jako talíř.
·        Mnohem nebezpečnější je v tomto případě sameček, který má sedm milimetrů dlouhá klepítka.
o   Dokáže jimi prokousnout dokonce lebku ještěrky.
Tento pavouk je nositelem nejnebezpečnějšího jedu pro člověka a opice. Ostatním savcům nebezpečný není. Od doby, kdy vědci vytvořili protijed, k žádnému dalšímu úmrtí nedošlo. Tito pavouci se často objevují v bazénech, kam nedopatřením spadnou. Dokáží tu ale přežít i mnoho hodin. Pokud se cítí ohroženi, pak se stávají agresivními.
pavouk tarantule
Jed se na člověku projevuje
–         ztíženým dýcháním
–         zrychleným pulsem
–         zvýšenou teplotou
–         potíži s polykáním
–         zrakovými problémy.
Jestliže není na blízku okamžitá pomoc, pak postižený umírá v důsledku selhání srdce. Rychlost v podání protijedu je určitě na místě, jed tohoto pavouka totiž spolehlivě zabíjí do tří hodin.
černá vdova pavouk

Černá vdova číhá na WC

Sklípkanec rozhodně není jediným nebezpečným pavoukem, na kterého můžete v Austrálii narazit. Dalším zástupcem tohoto zajímavého hmyzu je snovačka jedovatá. Zatímco sklípkanec právě k drobečkům nepatří, tento pavouk je o to nebezpečnější, že je opravdu malý. Sameček měří i s končetinami jen něco okolo dvou centimetrů. Tento pavouk je také známý pod názvem černá vdova. Každoročně kousne v Austrálii kolem šesti set lidí.
o   Jeho specialitou je ukrytí se pod záchodové prkénko.
Také se doporučuje, aby si návštěvník tohoto kontinentu vždy vyklepal boty před nazutím. Jed tohoto pavouka působí do několika minut a je patnáctkrát jedovatější nežli jed chřestýše.