Vyplatí se solární energie?

S postupujícími vedry, a čím dál vyššími teplotami a intenzivním sluncem, vyvstává v myslích řady lidí otázka, zdali není od věci zainvestovat nějaké ty úspory do obnovitelné energie, přesněji do solárních panelů a sluneční energie. Jako například pro zahradní sprchy . Samozřejmě, může se to zdát jako zbytečné vyhazování peněz. Ale pojďme si to nyní pěkně rozebrat v několika bodech a uvidíme, kam nás to dovede.
instalace panelů.jpg
1) Ušetříte za energii
Byť by to bylo pouze několik set korun měsíčně, i to dokáže udělat velkou změnu. Pokud si vypočítáme, kolik takhle lidé mohou ušetřit, nejeden by navrhoval, aby všechny paneláky ve městech měly automaticky i solární panely. Ostatně proč ne? Plochy je tam dost, a kdyby každý panelák v rozpáleném městě nějaké ty panely měl, alespoň v létě by klesla poptávka po dodávkách energie, protože by si vodu ohřáli všichni.
muž se žárovkou.jpg
2) Přispějete k životnímu prostředí
A kdo by tohle nechtěl? Neustále jsme bombardováni ze všech stran, jak moc se řítíme do temných míst, a přitom máme šanci to všechno změnit. Někdo si může dovolit tvrdit, že přeci jeden dům na solární pohon nic nezmůže. Ale pořád to je jeden dům navíc. Předtím to byla nula, teď už je to jeden dům. A tohle číslo může růst, protože ostatní se mohou inspirovat. Dokonce i obce by se mohly nadchnout. A hned by se dýchalo lépe, zvláště pokud bychom si odvykli spalovat v takové míře uhlí a další nepříliš šetrné paliva. Taková jaderná energie je skutečně čistá energie, ale kdo by chtěl mít na domě jaderný reaktor, že ano?

3) Budete muset řešit likvidaci
Je to bod, který vypovídá spíše proti, ale mělo by to být zmíněno. Jednou budete řešit, kam vlastně s tím starým a nefunkčním panelem. To potom vyvstane velký problém. Starší generace v sobě mají ještě navíc olovo, které se nedobře recykluje. Zlikvidovat tuto technologii tak může být ještě větší ekologický oříšek.