Šikana kvůli tříkolce?

Tento článek jsem se rozhodla napsat kvůli tomu, že i v době, kdy jsem navštěvovala mateřskou školu, se u nás v malotřídce objevovala šikana. Tehdy to vše začalo naprosto neškodnou tahanicí o tříkolku, která nám všem byla volně k zapůjčení. Dvě dívenky se nejdříve nedokázaly dohodnout, které z nich vozítko se třemi koly připadne. Naše paní vychovatelka si toho tenkrát možná nejspíš ani nevšimla. Nakonec se hádka uklidnila tím, že jedna s holčiček odešla s brekem do kouta a druhá vítězoslavně s tříkolkou.
kapuca s ušima
Ta první holčička po chvíli s pláčem přestala a zabavila se hraním na písku s jinou kamarádkou. Další dny se však bojovnice o tříkolku nemohly snést. Vše vygradovalo ve rvačku, při které ostatní děti skandovaly jméno té dívky, která tehdy souboj o tříkolku vyhrála. Jednou se dokonce navzájem pokousaly. Tehdy se vše začalo řešit a slabší a méně oblíbené děvče odešlo z naší školky. Tehdy si asi všichni uvědomili, jak moc zlé mohou malé dívky být.

Jak reagovat a jak šikanu rozpoznat?

Identifikace šikany je velmi složitá. Může se jednat o naprosto normální hádky, které mezi dětmi probíhají na denním pořádku, protože ještě neumí své problémy řešit diplomatickým způsobem. Proto s dětmi v předškolním komunikujte. Ptejte se na to, jaký měly den, jestli je někdo ve školce nezlobil. Když děti sprchujete, všímejte si, jestli se na jejich těle neobjevují škrábance nebo kousance. Toto vše by Vám mělo pomoci okamžitě rozpoznat, zda je s dítětem něco v nepořádku.
medvídek silueta
Pokud zjistíte, že je dítě šikanované, následujte další kroky:
·         Zavolejte do mateřské školy a vykomunikujte následné řešení s vedením.
·         Pokud se jedná o závažnou šikanu, kdy je výrazně poškozena psychika dítěte, rozhodně neváhejte navštívit dětského psychologa. Vývin dítěte ve školce je jeden z nejdůležitějších, tehdy se naučí základní morálce a zatřídí se do skupiny, do které bude patřit minimálně ještě na základní škole.
·         Rozhodně stížnosti Vašeho dítěte nepodceňujte. Pokud si myslíte, že si vymýšlí, i tak se zeptejte vychovatelky, která je s dětským kolektivem téměř celý den. Buď Vám problém dítěte potvrdí, nebo ho zavrhne.
Na závěr je nutné podotknout, že i Vaše dítě má možnost někomu psychicky ubližovat. Malé děti ubližují většinou kvůli tomu, že takové chování vidí doma, nebo tak řeší své vnitřní psychické problémy z domova.