Moderní dezinfekce bazénů

Mořskou sůlmůžeme používat k dezifekci domácích bazénů, vybavených salinizačními jednotkami, ale za určitých podmínek i do bazénů ostatních.

Tato sůl se na náš trh dostává většinou z odsolovacích jezer na pobřeží Chorvatska, anebo také simůžeme vybrat kvalitní italskou mořskou sůl z evropských moří o velikosti zrna 1 až 2 mm. Případně je možné zvolit špičkovou mořskou sůl portugalské provenience v potravinářské kvalitě, hrubě zrnitou. Na rozdíl od kuchyňské soli tyto soli neobsahují jód a obsah vápníku je snížen na minimum a také jsou zbaveny znečišťujících látek a dalších nežádoucích prvků.

mořská sůl

Čištěná hrubozrnná mořská sůlje určena pro zařízení, která upravují bazénovou vodu pomocí rozkladu soli. Salinizační jednotka pomocí elektrolýzy rozloží sůl ( NaCL) na sodík (Na) a chlor (Cl).

Výše zmíněná absence jodidů je velmi důležitá, mohly by se během elektrolytického procesu rozkládat a způsobovat nežádoucí hnědé zabarvení bazénové vody.

Dávkování soli do bazénu – počáteční dávka: 5 kg na 1 m3 vody = 0,5% roztok.
Zařízení pro slanou úpravu bazénové vody má vlastní měřící mechanizmus, který upozorní na pokles koncentrace soli v bazénu. V takovém případě je potřeba sůl do bazénu přidat i během sezóny.

Sůl lze bez problémů přidávat do bazénové vody, ale je nutné používat současně i standardní přípravky bazénové chemie, na které jste zvyklí. Sůl v bazénové vodě (samozřejmě v příznivě působícím množství) pozitivně působí na pokožku plavců, kteří se vyznačují vyšší citlivostí pokožky či chronickými kožními onemocněními. V takovém případě je vhodné použít sůl od 3 kg na 1000 l bazénové vody.

zadržený dech

Pro využívání blahodárných účinků slaných koupelí o vyšší koncentraci, blížící se svým složením mořské vodě (tj. 30 a více kg na 1000 l vody), je vhodnější použít vanu nebo jinou vhodnou nádobu, a to proto, že takto koncentrované solné roztoky jsou značně korozivní l a mohly poškodit části bazénové technologie, které jsou vyrobeny ze železa.