Králíček nebo myšky?


KRÁLÍČEK MILÁČEK
Lepší je vybrat některé zakrslé plemeno, které je vyšlechtěno tak, aby mohlo žít i v bytě. Králíčci bývají nenároční společníci, jsou přátelští a přítulní a dokážou pěkně lumpačit. Ochočíte si je ale jen tehdy, když se jim dostatečně věnujete, berete je do ruky a mluvíte na ně.

Králíčci se chovají v kleci o větších rozměrech. Můžete je ale chovat i venku, protože mají rádi čerstvý vzduch. Myslete však na to, aby králíčci nebyli v průvanu nebo na přímém slunci. Také mají rádi klid, proto jim dopřejte tiché prostředí. Nadměrný hluk je nejen vyplaší, ale může jim způsobit stres.

Králíčci musí mít vždy dostatek potravy, zeleninu, ovoce, trávu, tvrdý chléb, a především seno. Nezapomeňte na vhodnou nádobu na vodu, která by měla být čerstvá každý den.

Také je potřeba zajistit jejich bezpečí u vás doma. Odstraňte proto z jejich dosahu všechny kabely, protože je králíci rádi hlodají.

MYŠKY KAMARÁDKY
Myší se bojí hlavně ženy, ale jejich chov potěší snad každé dítě. Myšky jsou aktivní, rády šplhají a skáčou. Mají rádi společnost, proto je lepší, když si pořídíte hned dvě. Pokud se jim budete vzorně věnovat, snadno si je ochočíte, takže je budete moci nosit třeba v kapsičce u košile.

Pro jejich bydlení je vhodná klec, plastový box nebo skleněné akvárium. Jejich příbytek je však potřeba zajistit, aby neměl velké díry, jinak vám myšky vyskáčou ven. Jako podestýlka jim vyhovují hobliny nebo jiný dřevitý materiál. Myšky také mají rádi domeček, ve kterém odpočívají a spí. Na hraní zbožňují různé papírové ruličky, lana na šplhání, nebo jen kus větve na okusování.

Tato nenáročná zvířátka milují zrní a různé směsi pro myšky, seno, trávu, rýži, zeleninu i ovoce. Přidat jim můžete také tvrdý chléb, housky a rohlíky. Neměli byste také zapomenout na to, aby myšky měly přístup k čerstvé vodě.