Předem nebo na poslední chvíli?

Co hovoří pro brzkou rezervaci?

Na jedné straně to jsou slevy, které poskytuje řada cestovních kanceláří až do konce března nebo dokonce dubna. V tomto období mohou existovat slevy až do výše 40 procent. Zejména pro rodiny s dětmi a ostatní rekreanty, kteří musí využít dovolenou v hlavní sezoně, může správně rozhodnutí být finančně výhodné. Zvláště plánují-li dovolenou v zemi, po které je vysoká poptávka, jako je například Španělsko, Portugalsko nebo Tunisko.
ruka na klobouku

Přesto se doporučuje vždy porovnávat. Běžné ceny jednoho poskytovatele mohou být nižší než cena jiného poskytovatele. Měli byste si přesně zkontrolovat, jaké služby jsou zahrnuty v ceně, například letištní transfery nebo obědy v klubovém hotelu.

Na druhou stranu je jasné, že pokud si rezervujete v předstihu, máte mnohem širší výběr ubytování a letů, dokonce i v módních oblastech. Takže pokud máte velmi přesné nápady, kam jet na dovolenou a co by měl hotel nabídnout, rezervujte co nejdříve!

 ledový nápoj

Nevýhody včasné rezervace?

Stejně jako všechno ostatní v životě, má i včasné objednání dovolené své nevýhody. Uvíznete v dlouhodobém horizontu v dohodnuté věci a nemusíte snadno změnit své plány. Pokud musíte náhle zrušit cestu, mohou vzniknout někdy velmi vysoké storno poplatky. Ty ale mohou být částečně zmírněny nebo zamezeny zřízením cestovního pojištění. Organizátoři často dávají turistům právo prodat dovolenou někomu jinému.

Další nevýhoda: vývoj v cílové zemi, jako jsou politické změny nebo přírodní katastrofy, je obtížné předpovědět měsíce před odjezdem. Události tohoto druhu obvykle nejsou důvodem ke stornu. Politický vývoj může také masivně snížit cestovní náklad bez přínosu pro vás, protože vy jste si již rezervovali za stanovenou cenu.

 

A co na poslední chvíli?

Cestující, kteří jsou flexibilní v dosažení svého cíle a způsobu cestování, mohou stále najít slevy i na poslední chvíli. Každý, kdo je připraven cestovat do zemí, po kterých v současné době není velká poptávka, může mít stále relativně velký výběr. Last minute nabídky jsou nejpřitažlivější v prázdninových destinacích, kde poptávka překvapivě klesla ve srovnání s loňským rokem. Podhodnocené hotely a letecké společnosti masivně snižují ceny pokojů a vstupenek a snižují slevy i organizátorům. Nabídky na poslední chvíli mají tendenci k poklesu, protože cestovní kanceláře mají stále větší flexibilitu při plánování rizik. Proto je obecně méně zbývajících kvót, které jsou nabízeny na poslední chvíli.

Co mi teď vyhovuje?

Pokud potřebujete plánovat a dlouhodobě se připravovat, měli byste si vyřídit pojištění storna při vysoké cestovní ceně. Pokud jste flexibilní a máte rádi se překvapení, můžete si rezervovat i před odjezdem a těšit se z vysokých slev na poslední chvíli a pokud máte štěstí, užijete si vzrušující výhodnou dovolenou.